GBP w Emilianowie

FILIA BIBLIOTECZNA W EMILIANOWIE W NOWEJ ODSŁONIE

Utarł się w społeczeństwie stereotyp, że biblioteka to magazyn zakurzonych  książek, miejsce,  gdzie panuje cisza i generalnie nic się nie dzieje.  Bibliotekarki Gminy Gostynin podejmują szereg działań i próbują z owym stereotypem walczyć. Działania te idą w wielu kierunkach -  są to: zmiany w aranżacjach wnętrz, udostępnianie  nowości wydawniczych, a także działania kulturalno – oświatowe kierowane do lokalnych społeczności. Z racji tego, że  biblioteki mieszczą się w budynkach szkół, swoją działalność kulturalno-oświatową kierujemy do dzieci  i młodzieży poprzez liczne konkursy, lekcje i spotkania biblioteczne.
Gminna Biblioteka Publiczna w Gostyninie filia w Emilianowie zmieniła  również swój wizerunek.  Nowa aranżacja wnętrza czyni  bibliotekę funkcjonalną i przyjazną. Mamy nadzieję, że nowy wygląd i starannie wyselekcjonowany księgozbiór sprawią, że biblioteka stanie się atrakcyjnym miejscem, aby je odwiedzić.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców,  na pewno każdy znajdzie dla siebie ciekawą książkę.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK MAJ 2019

Przyjaciół szukać należy tak, jak szuka się

dobrych książek. Bo nie w ich ilości

i w zaspokajaniu ciekawości  zaznaje się szczęścia,

lecz nade wszystko w znikomej ich ilości,

w ich wartości i w dogłębnej ich znajomości.

Aleman Mateo

W kolejnym, już XVI Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek brali udział przede wszystkim najmłodsi czytelnicy biblioteki w Emilianowie.Trzeba przyznać, że dzieci chętnie sięgają po książki, czytają je dokładnie, samodzielnie lub przy pomocy rodziców. Widzę i obserwuję, gdyż na co dzień często  są gośćmi biblioteki i niektórzy z nich tę samą książkę czytają kilkakrotnie, bo im się tak bardzo spodobała (seria o panu Pierdziołce lub  o dinozaurach). Dzieciom z oddziału przedszkolnego przeczytałam baśń o„Czerwonym Kapturku’’. Z zainteresowaniem słuchały opowieści o przygodach dziewczynki. Zwróciły uwagę  na postać wilka i odetchnęły z ulgą, gdy myśliwy uratował bohaterów. Opiekun dzieci: p. E. Filińska przygotowała piękne, duże i kolorowe ilustracje, które obrazowały treść baśni, co również przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania utworem. Na koniec dzieci pokolorowały ulubione postacie występujące w różnych baśniach. Pani M. Dan - Liberadzka i jej uczniowie z klasy II przygotowali piękne zakładki do książek, które mogą być wykorzystane podczas czytania ulubionych utworów literackich. Dzieci zrobiły je samodzielnie, wykorzystując swoją pomysłowość i inwencję twórczą. Natomiast dzieci z kl. I i III pod opieką pań: A. Dryńkowskiej i A. Adamaszek na lekcjach wykonywały prace plastyczne, rysowały (lub wykorzystywały inne techniki plastyczne) swoje ulubione postacie z lektur i baśni:„Anaruk-chłopiec z Grenlandii”, „Brzydkie kaczątko’’, ,,Kwoka’’ czy ,,Scooby – doo’’.

Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim dzieciom i ich opiekunom za udział  w tym przedsięwzięciu, oby Tydzień Bibliotek trwał

przez cały rok.

NARODOWE CZYTANIE